- INFO
- TEAM
- MULTIMEDIA
- PRESS
- DOWNLOAD
- NEWS
Frooom! je inovativni i istraživački obrazovni program započet 2012. u Zagrebu. Program sadrži proces i metodologiju obrazovanja i opismenjavanja djece i mladih za razumijevanje, korištenje i stvaranje elektroničkih medija, medija filma i novih hibridnih medija, a danas se provodi u sedam gradova Hrvatske u centrima za kulturu, muzejima, filmskim klubovima te nekim osnovnim školama.
Frooom! nije skraćenica, nego je jednostavno Frooooooom! – onomatopeja zvuka nečega što prolazi brzo i glasno, bilo u stripu, u animiranom filmu, pop-art slici ili filmskom/ TV dijalogu. To je (možda) naša stvarnost koja tako juri i prolazi. Pa ipak, ta brzina, ta zvučnost je ipak i ozračje u kojem nastaje ova inovativna i istraživačka škola, koja drži da je medijsko i intermedijalno filmsko obrazovanje djece i mladih jedno od temeljnih prava na opismenjavanje na koje djeca i mladi (u Hrvatskoj i u svijetu) trebaju imati danas, da bi se što bolje upoznali sa onim medijskim i stvarnosnim okolišem koji im se svakodnevno nudi. Štoviše, smatramo da je dubinsko razumijevanje i djelotvorno korištenje medija filma, elektroničkih sadržaja i programa te novih medija djece i mladih bitan funkcionalni razvojni obrazovni proces u odrastanju i razumijevanju današnjice.
Često izloženi nekritično i nasumce izabranim sadržajima, djeca i mladi bez uvida u prirodu medija, u njegov povijesni nastanak i njegove edukativne i stvaralačke mogućnosti, jednostavno su prepušteni fascinaciji na njegovu površnu prijemčljivost i njegove efekte, ali i nekritičnoj i često posve nesvjesnoj identifikaciji. Nesvjesni ideologija, poruka i često lažne etike (ili pomanjkanja etike) koja se krije iza brzog prolaska slike, postaju pasivni konzumenti narativa koji ih opsjeda, i s kojim se bez promišljanja identificiraju.
Namjera Frooom! škole je da djeca i mladi kroz majeutičku igru, postepeno i nenametljivo upoznaju sve povijesne faze medija filma i elektroničkih medija, da sami osmisle i promisle sadržaje te da se odvažno i sofisticirano nauče služiti tehnologijom koja te medije omogućuje – ukratko da se opismene jezikom medija filma, elektroničkih medija i novih (hibridnih) tehnologija.
U Frooom!-u djeci i mladima kroz majeutički narativ objašnjavamo da film “ne postoji”, već da je samo animacija nepokretne slike, te da se sve odvija u percepciji i prilagodbi ljudskog mozga – zahvaljujući takozvanom F-efektu ili tromosti našeg oka ili s onim što zapravo još ne razumijemo.
Takvim pristupom dajemo djeci moć i praktična sredstva da ovladaju, kako procesom stvaranja medija, tako i vlastitog doživljaja te na taj način “upravljaju” medijem te lakše razumiju njegovu moguću (skrivenu) poruku. Učimo ih dakle termodinamici i forenzici medija, ali i navikavamo da u mediju uvijek gledaju sve: i način na koji je medij napravljen, i narativne višeplanske rizomatske mogućnosti pojedinog medija, ali i zajednički trud mnogo ljudi koji su na jednom filmu, na jednom elektronskom medijskom programu ili interaktivnoj filmsko-elektroničnoj igri/ virtualnom “putovanju” radili.
Dakle, u Frooom!-u djeca i mladi prolaze povijesni razvojni “put” filmskih pokušaja: od Platonovih sjena na zidu pećine, preko kineskih zoetropa, francuskih praksinoskopa i manirističkih optičkih eksperimenata i iluzionističkih slika, preko Camere Obscure i Maybridgevih oklada, od vrsta i rodova filma te filmskih i medijskih profesija, zagovaranja vlastitih ideja i projekata, do perceptivno iskustvenih računalno/ elektroničkih igara, programa i formata.
Boris Bakal - filmski i kazališni redatelj i glumac te intermedijalni umjetnik, voditelj Bacača Sjenki i Frooom!-a
Bojana Burnać - snimateljica, fimska autorica, redateljica i dokumentaristica, roniteljica na dah
Dalija Dozet - filmska redateljica i autorica, inicijator festivala i programa
Dea Jagić - likovna umjetnica i nagrađivana autorica animiranih filmova
Dražen Žerjav - medijski suradnik, snimatelj, montažer i filmski autor
Igor Longo - psiholog i pishoterapeut posebno specijaliziran za rad s djecom
Ines Kesić - agronoma, video i svjetlo majstorica (3D, Vj-ing, video mapping)
Ivana Bandić - psihologinja i terapeutkinja
Ivan Lušičić Liik - arhitekt, umjetnik, majstor svjetla i videa (3D, Vj-ing, video mapping)
Ivan Marušić Klif - intermedijalni i likovni umjetnik, inovator i video majstor (3D, Vj-ing, video mapping)
Jakov Čuveljak - glumac, performer i dječiji pedagog
Lea Mileta - snimateljica i montažerka te filmski pedagog
Lidija Kraljić - glumica i lutkarica, plesačica i dramska pedagoginja
Magdalena Ptiček - fotografkinja, snimateljica i filmska autorica
Martin Šatović - filmski redatelj i autor
Mirko Bogosavac - psiholog i terapeut
Miloš Tomić - filmski redatelj i autor te osebujni predavač i pedagog
Nada Kovačević - dramska pedagoginja i učiteljica te glumica
Nora Krstulović - redateljica te intermedijalna umjetnica, producentica i medijska osobenost
Pavle Perković - psiholog i psihoterapeut
Sanja Milardović - glumica, lutkarica i filmska autorica
Stipe Bagarić - defektolog i pedagog, organizator i koordinator
Tomislav Tukša - logoped, operni pjevač te filmski i medijski suradnik
Vedran Senjanović - novinar, medijski suradnik, filmski autor i koorinator programa
Veno Mušinović - perfromer i višemedijski izvođač, filmski i kazališni autor i profesor filozofije
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.