URBOGLIFI – URBOTEKA
Trnje u filmu, Trnje na filmu, Trnje kroz film, Trnje i film
Written by Boris on 2025-04-07
- INFO
- TEAM
“Urboglifi – Urboteka”
Trnje u filmu, Trnje na filmu, Trnje kroz film, Trnje i film
“Urboglifi – Urboteka” je stvaralački i kreativni nastavak projekta “Urboglifi – množenje grada” koji se u gradskoj četvrti Donji grad odvijao od listopada 2023. do svibnja 2024. On je kreativni iskorak u promišljanju grada i suživota kroz mikro akcije, stručna usavršavanja, tematske šetnje i lov na slike i zvukove Trnja 1. S ovim ciklusom koji se fokusira na Trnje krenuli smo u istraživanja i dogovore s lokalnim udrugama, ustanovama, gradskim knjižnicama, Filozofskim fakultetom u Zagrebu i istaknutim pojednicima od rujna 2024. s tim da je vrhunac projekta predviđen za travanj, svibanj i lipanj 2025.
O Urboglifima: [urboglifi2 [lat. urbs = grad]+[grč. glyphē = graviranje] su simboličke i prostorne nakupine znakova i značenja stvorene višeslojnim upisivanjem raznih događaja u isto mjesto zbivanja, pomoću kojih onda iščitavamo urbanu kolektivnu memoriju grada, rekonstruirajući pri tome nematerijalnu kulturnu i političku baštinu urbanih prostora.] 2
Naše aktivnosti razvijaju se kroz sudioničke programe kao što su kulturno- društvena istraživanja, lokalne radionice, javni razgovori i tribine, vizualizacija i multimedijalne interpretacije baštine (film, performans/ izložba), unutar kojih ćemo se kroz integraciju sa akterima lokalne zajednica baviti sljedećim pitanjima:
- Koje su pravne, ekonomske, filozofske, materijalne i biološke dimenzije i implikacije baštine ove gradske četvrti?
- Koje prošlosti se cijene i zašto?
- Kako su se povijesno mijenjale, i na koje načine se danas mijenjaju?
- Što se smatra lokalnom baštinom, i u koje lokalne transformacije je ta baština upletena ili involvirana?
- Kako se ista baština može proaktivno mijenjati kako bi se riješili hitni društveni, politički i ekološki problemi, uključujući kulturne sukobe i klimatske krize?
- Kakve umjetnost, humanističke znanosti i društvene znanosti trebaju biti kako bi shvatile i omogućile potencijal takvih transformacija?
- Drugim riječima, koliko drukčije trebaju biti (umjetnost i znanosti )?
- Kako povezati baštine ove četvrti s različitim generacijama koje su je nastanjivale?
- Kako mobilizirati baštinu za izgradnju identiteta i/ili njezina opravdanja za isključenja?
- Koji su alternativni pojmovi i prakse baštine?
Projektne aktivnosti:
- Otvoreni uredi
- Hermeneutička predavanja o baštini
- Filmske projekcije “Film kao baština”
- Urbane šetnje filmskim i povijesnim narativima
- Radionice filmske baštine za djecu i mlade
- Izvedbena predavanja o zvuku i prostoru
- Koncertna predavanja o prostoru i zvuku
- Audio i video instalacije “Posvete filmu”
Projekt se sufinancira: kroz program Kultura i umjetnost u zajednici Grada Zagreba za 2024./2025.
Partneri projekta: Gradske knjižnice Zagreb, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Državni Arhiv – Hrvatska kinoteka, Zagreb Film, Jadran Film, MO Trnjanska Savica i drugi
1 Ljudi su na Trnju živjeli još u davna vremena, što potvrđuju razni arheološki nalazi npr. na raskrižju Savske i ulice grada Vukovara otkriven je grob iz doba Rimskog Carstva, a na Krugama je 1911. otkopano avarsko – slavensko groblje s prijelaza iz 7. u 8. stoljeće. Ime Trnje prvi put se spominje 1242. godine u Zlatnoj buli, gdje piše da je veći dio toga prostora na južnoj granici tadašnjega Zagreba pripao Gradecu.
2 Termin ‘urboglifi’ iskovao je hrvatski intermedijalni umjetnik Boris Bakal, (vidi upotrebu: S. Horvat, Š. Džafić, S. Marjanić, S. Uskoković, L. Siotto, itd) .
Suradnici/Collaboratours: Bojana Burnać, Jadran Boban, Leo Vukelić, Nikola Strašek, Sandra Uskoković, Stanko Juzbašić
Producenti/Producers: Boris Bakal, Zvonimir Bešlić
Produkcijska kuća/Production company: Bacači sjenki/Shadow Casters
Partneri/Partners: Croatian Cinematheque, City Library of Zagreb, University of Zagreb, Zagreb Film, Jadran Film, Croatian TV, Multimedia Art Organisation Shadow Casters