Urboglifi – množenje grada: “Pokretanje razgovora” – nedjelja 14. travnja 2024. – Park kneza Zdeslava
Written by Boris on 2024-04-11
NEDJELJA
14. 04. 2024. OD 10 DO 12 H
PARK KNEZA ZEDESLAVA
“POKRETANJE RAZGOVORA”
PERFORMANS, RAZGOVOR I RADIONICA O SMISLU
SUŽIVOTA, ODGOVORNOSTI I SAMOĆI
RAZGOVOR POKREĆU:
PETRA SLOBODNJAK, PAVLE PERKOVIĆ,
LEO VUKELIĆ & BORIS BAKAL
U nedjelju, 14. travnja u Parku kneza Zdeslava, u trokutu ulica Zvonimirova, Šubićeva i Derenčinova, u okviru višemjesečnog programa “Urboglifi – množenje grada” postavljamo audio instalaciju “Pokretanje razgovora” Bacača sjenki i suradnika. Ovaj put družit ćemo se u jutarnjem terminu, od 10:00h do 12:00h (ili po potrebi duže), a razgovor o razgovaranju, samoći i suživotu pokreću intermedijalna umjetnica Petra Slobodnjak, psihoterapeut i pisac Pavle Perković, likovni umjetnik Leo Vukelić te intermedijalni umjetnik te kazališni i filmski redatelj Boris Bakal. Sugrađani i gosti su dobrodošli da se uključe u razgovor.
Ova audio instalacija omogućit će sugovornicima, pozvanima, najavljenima i slučajnima da putem nje, u izrazito hostilnom za razgovor prostoru, gotovo nemjestu, u trokutu tri konstantno i višestruko aktivne prometnice, povedu razgovor i upoznavanje s razgovaranjem, s dramaturgijom razgovora, sa samoćom u razgovoru, ali i o slušanju i pažnji na izgovoreno. U vremenima posvemašnjeg nadglasavanja ova akcija želi ukazati na paradoks: više nego ikad nam je potreban razgovor, a sve manje imamo prilike i uvjete da razgovaramo.
Tako ćemo i ovaj put, kao i više puta u prošlosti, upisati još jedan sloj urboglifa u urbanu matricu grada Zagreba.
Petra Slobodnjak nezavisna je umjetnica na području grafičkog dizajna i fotografije. Diplomirala je na Grafičkom fakultetu u Zagrebu, a iza sebe ima nekoliko samostalnih te dvadesetak skupnih izložbi. Članica je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika (HZSU), Hrvatske udruge likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti – ULUPUH (u Sekciji za multimediju i intermediju i u Sekciji za fotografiju) i Hrvatskog dizajnerskog društva (HDD) te je dobitnica nagrade Hrvatskog fotosaveza za najboljeg mladog autora (2008.). Trenutno živi i radi u Zagrebu.
Pavle Perković završio je studij filozofije i religijskih znanosti, jednogodišnju edukaciju Mirovnih studija te prošao mnoge mirovne, filmske i dramske radionice. Usto je završio četverogodišnju edukaciju za gestalt psihoterapeuta. Posljednjih godina radi u studentskom savjetovalištu kao savjetnik te radi individualnu psihoterapiju s klijentima. Poseban naglasak u svojemu radu stavlja na demistifikaciju psihoterapije te na nju gleda kao na priliku za rast i razvoj.
Leo Vukelić magistar je umjetnosti. Nakon osnovne i srednje škole studira elektrotehniku, a 1996. godine upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu. Diplomira slobodne umjetnosti 2004. godine te iste godine sa dvoje kolega pokreće umjetničku organizaciju Tigar teatar i počinje se intenzivno baviti kazalištem za djecu i mlade. Do danas je realizirao 25 samostalnih i preko 50 grupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Od kazališnih početaka pa do danas realizirao je kao umjetnik više od 100 profesionalnih projekata na gotovo svim hrvatskim pozornicama, u svojstvu scenografa, kostimografa, izvođača, autora teksta, redatelja, dizajnera rasvjete i vizualnoga identiteta. Dobitnik je više strukovnih nagrada. Od 2023. godine zaposlen je kao docent umjetnosti na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku.
Boris Bakal je redatelj, glumac, intermedijalni umjetnik koji već više od četrdeset godina stvara kazališne i filmske projekte, predstave, multimedijalne instalacije koje su predstavili ili producirali festivali i manifestacije u više od dvadeset zemalja širom svijeta. Kao gostujući predavač izlagao je na brojnim sveučilištima, simpozijima, konferencijama i tribinama. Od 2001. godine vodi Bacače sjenki, međunarodnu umjetničku platformu koja je dobila brojna priznanja i nagrade u Hrvatskoj i inozemstvu.
“Urboglifi – množenje grada” je višemjesečni urbani program Bacača sjenki koji se nastavlja na našu dvadesetdvogodišnju praksu bavljenja gradom, njegovom materijalnom i nematerijalnom baštinom, čitanjem prostora i edukacije građana o resursnosti dijeljenih prostora. On je nastavak našeg promišljanja grada, arhitekture i umjetnosti u ozračju suvremenih kultura “drugim sredstvima” te poziv na suradnju, interakciju, dogovor i pristanak na “otvoreno polje razlika” kao nužan preduvjet aktivnog umjetničkog stvaralaštva. U temelju takvog promišljanja je ideja o nužnoj interdisciplinarnoj i polimedijskoj praksi te su-djelovanju s (mogućim) korisnicima-su-autorima te prakse.
„Urboglifi: Množenje grada“ se nastavlja u ponedjeljak i utorak, 15. i 16. travnja na Krešmirovom trgu “otvorenim uredima” kroz koje Bacači sjenki promišljaju grad i suživot “drugim sredstvima”, prije svega razgovorom i promatranjem, konstantnim dijalogom sa svima onima koji taj dijeljeni prostor ulice ili trga svrsishodno ili besmisleno koriste i osvajaju. Bacači uče o gradu kroz svakodnevnicu i permanentni razgovor s građanima, s kojima razmjenjuju ideje i bilježe priče. Građani se pak upoznaju s praskom i teorijom i projektima Bacača sjenki te “otvoreni ured” postaje veleposlanstvo i proslava stvaralačkog suživota.
Akcija”Pokretanje razgovora” je i mali hommage jednom davnom pokušaju razgovora u blizini: “Razgovor pod orahom” bio je umjetnički događaj od 3. do 7. svibnja 1975. godine u dvorištu obližnje tvornice Sila, na uglu Martićeve i Šubićeve ulice, a koji su organizirali članovi umjetničke grupe Biafra. Osim članova i simpatizera grupe (Stjepan Gračan, Miro Vuco, Zlatko Kauzlarić-Atač, Ivan Lesiak, Rudolf Labaš i Ratko Petrić) u razgovoru su sudjelovali i povjesničari umjetnosti Tonko Marojević, Zdenko Rus i Tomislav Lalin.
[urboglifi [lat. urbs = grad]+[grč. glyphē = graviranje] su simboličke i prostorne nakupine znakova i značenja stvorene višeslojnim upisivanjem raznih događaja u isto mjesto zbivanja, pomoću kojih onda iščitavamo urbanu kolektivnu memoriju grada, rekonstruirajući pri tome nematerijalnu kulturnu i političku baštinu urbanih prostora.]
Podrška projektu: Grad Zagreb – Ured za kulturu i civilno društvo
Podrška Bacačima sjenki: Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Zaklada kultura nova, Hrvatski audiovizualni savez, Agencija za elektroničke medije i drugi.