URBOGLIFI – URBOTEKA: Alternativni oblici baštine – predavanja i filmske projekcije

Written by on 2025-05-26

Upisivanje Urboglifa u Urboteku Trnja se nastavlja na Dan proslave Grada Zagreba, dana 29. svibnja 2025. u 18h nizom stručnih predavanja te ekskluzivnim filmskim programom u Pučkom otvorenom učilištu Zagreb.

Počinjemo zanimljivim predavanjem povjesničarke umjetnosti Sandre Uskoković o “alternativnim oblicima baštine”, nastavljamo snažnom izvedbenom izložbom fotografija o Trnju Borisa Cvjetanovića, a završavamo flip-flop predavanjem Stanka Juzbašića “O zvuku i glazbi u prostoru”.

Nakon toga bit će projekcija dvaju filmova:

  • Gordan Lederer, Mojmir Konić i Sven Pepeonik – Muybridge&Co – produkcija ADU, 1986., 5’-

    Režija, kamera, scenarij: Gordon Lederer & Momir Konič / Suradnja na filmu, režiji, kameri i scenariju: Sven Pepeonik / Montaža: Reni Maleva / Trik snimatelj: Teofil Bašagić / Muzički voditelj: Vladimir Kos / Snimatelj tona: Mladen Prebil / Kratki eksperimentalni film – 35mm
  • Branko Ivanda  – “Gravitacija ili fantastična mladost činovnika Borisa Horvata”, Jadran Film, 1968., 106’ –
    Ova suptilna modernistička filmska studija grada, ljudskih odnosa i izgubljene mladosti, se jednim dijelom događa u zgradi tadašnjeg Radničkog narodnog sveučilišta “Moša Pijade”, danas POU Zagreb.

    Režija: Branko Ivanda / Scenarij: Branko Ivanda, Alojz Majetić / Kamera: Ivica Rajković / Glazba: Miljenko Prohaska / Montaža: Lida Braniš / Scenograf: Željko Senečić / Uloge: Rade Šerbedžija, Snežana Nikšić, Zaim Muzaferija, Jagoda Kaloper, Đuro Rogina, Zdravko Pošta, Mustafa Nadarević, Jelica Lovrić, Fabijan Šovagović / Dugometražni igrani – 35 mm

Zahvaljujemo Hrvatskoj Kinoteci i Jadran filmu na susretljivosti pri ostvarivanju ovog programa te posebno zahvaljujemo filmskom redatelju Branku Ivandi na suradnji prilikom pripremanja programa te Momiru Koniču i Svenu Pepeoniku na podršci.

Ovim programom na Dan grada Zagreba odajemo posebnu počast tradiciji filmskih programa na Trnju na kojem danas više nema niti jednog kinematografia, a nekad ih je bilo čak četiri. U Radničkom sveučilištu “Moša Pijade” od 1965 do 1982. godine djelovao je Filmski klub radničkog narodnog sveučilišta Moša Pijade u kojem su brojni svjetski filmovi imali svoje domaće premijere. Ovdje su se u Zagrebu prvi put prikazivali i filmovi poput “Odvratnost” Romana Polanskog, “Priznanje” Coste Gavrasa i Yves Montanda, “Limeni bubanj” Volkera Schlöndorffa, ali i “Olympia” Leni Riefenstahl te rani eksperimentalni i dokumentarni radovi Karpa Godine.


Biografije

Sandra Uskoković je povjesničarka moderne i suvremene umjetnosti srednje i istočne Europe, izvanredna je profesorica na Sveučilištu u Dubrovniku. Magistrirala je na Sveučilištu George Washington u SAD-u, a doktorirala na Sveučilištu u Zagrebu. Radila je kao znanstvena suradnica u međunarodnim institucijama poput ICCROM-a, UNESCO-a i US/ICOMOS-a, a dobitnica je i prestižnih istraživačkih potpora i nagrada, među kojima se izdvajaju one Zaklade Graham, Zaklade Samuel H. Kress i Getty Trust. Autorica je četiri knjige posvećenih modernoj arhitekturi i baštini te umjetnosti u javnim i dijeljenim prostorima grada. Objavila je brojne znanstvene radove i sudjelovala na mnogim domaćim i međunarodnim konferencijama. Kao gostujuća predavačica boravila je na sveučilištima diljem Europe, Azije i Sjeverne Amerike. Njezini istraživački interesi obuhvaćaju umjetničku kritiku, arhitekturu, kulturnu baštinu, modernu i suvremenu umjetnost, urbanu i kulturnu teoriju te izvedbene umjetnosti. Članica je međunarodnog odbora ICOMOS-a za modernu baštinu te Međunarodnog odbora College Art Association iz New Yorka. Aktivna je članica umjetničke platforme Bacači sjenki od 2013. godine.

Stanko Juzbašić – Samostalni glazbeni umjetnik, skladatelj, glazbeni informatičar, audio-inženjer, tehnolog zvuka, pisac slobodnog edukacijskog softvera i intermedijalni autor radi na projektima Bacača sjenki od 2002. Skladao je autorsku glazbu u više od 90 glazbeno scenskih, intermedijalnih i filmskih produkcija uglednih kulturnih ustanova RH i EU, a surađuje i kao oblikovatelj zvuka i dramaturg. Dobitnik je više nagrada i priznanja individualno i kolektivno u zemlji i inozemstvu. 1996/97 djeluje kao Fulbrightov stipendist na Columbia University Music Department, New York. Kao predavač kolegija “Zvuk u kazalištu” surađuje s akademskim ustanovama, a bavi se i očuvanjem glazbene baštine. Član je Hrvatskog društva skladatelja i Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika.

Boris Cvjetanović diplomirao je  na Pedagoškoj Akademiji u Zagrebu – odsjek likovne umjetnosti. Radio je kao restaurator u Hrvatskom restauratorskom zavodu, zatim se počeo profesionalno baviti fotografijom. Izlagao je na brojnim samostalnim i skupnim izložbama diljem svijeta (Hrvatska, Europa, SAD, Japan, Australija…). Dobitnik je nekoliko prestižnih nagrada (1st Tokyo International Photo-Biennale ’95 u Japanu, Grand Prix na izložbi Hrvatska fotografija ’97, nagrada Homo Volans ’97) i autor knjige Prizori bez značaja.

Boris Bakal je kreativni producent, kazališni i filmski redatelj, glumac, intermedijalni umjetnik, društveni i kulturni aktivist, interdisciplinarni javni povjesničar te voditelj međunarodne umjetničke platforme Bacači sjenki. Tijekom više od četrdeset godina karijere stvara različite projekte koji su predstavili i/ili producirali festivali i manifestacije u više od 20 zemalja diljem svijeta. Od 2001. godine vodi udrugu Bacači Sjenki, međunarodnu umjetničku platformu koja je dobila brojna priznanja i nagrade u Hrvatskoj i inozemstvu, a 2011. godine osniva filmsku školu za djecu i mlade Frooom!

Projekt Urboglifi-Urboteka podržan je od grada Zagreba kroz program ‘Kultura i umjetnost u zajednici’,  a u partnerstvu s Gradskim knjižnicama Zagreb (DK “Marin Držić”, GK “Ivana Gorana Kovačića”, GK “Savica”) , Zagrebačkim centrom za nezavisnu kulturu i mlade – Pogon, Državnim arhivom-Hrvatskom Kinotekom, Pučkim otvorenim učilištem Zagreb, Filozofskim fakultetom, MO Savica, Zagreb filmom te Jadran filmom, te poziva zainteresirane građane i stručnjake da se u njega uključe kroz radionice, tribine, filmske projekcije, Otvorene urede, predavanja, urbane ture te filmska snimanja i AV instalacije.

Više o cijelom programu “Urboglifi-Urboteka” na:https://bacaci-sjenki.hr/projekti/urboglifi-urboteka/

U projektu sudjeluju ili su sudjelovali, između ostalih i Goran Trbuljak, Damir Radić, Bojana Burnać, Nikica Gilić, Jadran Boban, Sandra Uskoković, Nikola Strašek, Sara Simić, Iva Rosandić, Leo Vukelić, Stanko Juzbašić, Saša Vojković te brojni građani, studenti, učenici i nastavnici s Trnja.
Projekt je osmislio i koordinira Boris Bakal, a dizajn projekta potpisuje Ivan Klisurić.

Bacači sjenki su višestruko nagrađivana i hvaljena međunarodna umjetnička i proizvodna platforma za interdisciplinarnu suradnju, stvaralaštvo te promišljanje intermedijalnih umjetnosti, koja uspješno i bez poteškoća isprepliće međunarodnu suradnju, film, kazališne izvedbe, urbane intermedijalne projekte, aktivizam, pedagoški rad, video umjetnost te selektorsku praksu u cjelovito umjetničko djelovanje. U svom 19-godišnjem radu i javnom djelovanju ostvarili su više od 500 profesionalnih međunarodnih suradnji, 90 edukativnih, kazališnih i filmskih projekata i manifestacija. Njihovi projekti progovaraju o političkim i kulturnim pitanjima koji se povezuju s problemima lokalnih zajednica. Djeluju u Zagrebu, Republici Hrvatskoj i inozemstvu od 2001. godine. 





Search