URBOGLIFI – MNOŽENJE GRADA – “PODIGNIMO LJESTVICU” – dokumentarni film

Written by on 2024-04-17

URBOGLIFI – MNOŽENJE GRADA
[urboglifi [lat. urbs = grad]+[grč. glyphē = graviranje] su simboličke i prostorne nakupine znakova i značenja stvorene višeslojnim upisivanjem raznih događaja u isto mjesto zbivanja, pomoću kojih onda iščitavamo urbanu kolektivnu memoriju grada, rekonstruirajući pri tome nematerijalnu kulturnu i političku baštinu urbanih prostora.]

SUBOTA, 20. TRAVNJA 2024., U 17H
BESPLATNA KINO PROJEKCIJA
NAGRAĐIVANOG DOKUMENTARNOG FILMA “RAISE THE BAR” (eng. podnaslovi!)
ISLANDSKOG REDATELJA: GUJDONA RAGNARSSONA
Razgovor nakon filma s Natašom Govedić i Katarinom Ivče Farnell te s publikom moderira Dorotea Šušak

Projekt Bacača sjenki, “Urboglifi – množenje grada”, u kojem promišljamo grad, odnose u njemu te njegove resurse, nastavlja se već ove subote, 20. travnja od 17:00h u Mjesnom odboru „Matko Laginja“ pomno odabranim kino programom na koji su djeca i odrasli više nego dobrodošli.

Ovaj puta u našem programu puštamo po prvi puta u Hrvatskoj nagrađivani (Hot Docs, Edda Awards, Filem’On, itd) dugometražni, dokumentarni film ‘Raise the bar’, Gudjona Ragnarssona koji kroz prizmu protagonista, trenera ženske, košarkaške momčadi u jednoj školi te kroz vizuru djevojčica i članica momčadi, progovara o socijalnim razlikama i predrasudama koje prate žensko iskustvo sporta u odnosu na ono muško te koji otvara etičku dilemu važnosti pedagoških granica u odnosu trenera i djece, kao i posljedica koje ostavljaju prijestupi određenih konvencija. Između ostalog, film otvara i prijepornu diskusiju o granicama patrijarhata i internaliziranog patrijarhata, kao i o dubinskom nerazumijevanju muških, odnosno ženskih principa socijalnog djelovanja, a poglavito kada je riječ o vrijednostima kompetitivnosti, selekcije, asertivnosti i hijerarhijske dominacije. Ovaj razgovor o granicama etike u pedagogiji i životu u kontekstu je društvenih zbivanja i aktualnih tendencija, aktualniji nego ikad te vas pozivamo da mu se pridružite aktivnim slušanjem i sudjelovanjem u diskusiji.

Prva gošća, Nataša Govedić bavi se pisanjem kao književnica, kritičarka, teatrologinja i edukatorica. Članica je Hrvatskog društva pisaca i PEN-a. Doktorirala komparativnu književnost i teatrologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Stalna je kazališna kritičarka Novog lista te glavna urednica feminističkog časopisa Treća u izdanju Centra za ženske studije. Tri recentne knjige koje je objavila su roman “Eskim na feniksu ti je ukrao mobitel” (Zagreb: Ljevak, 2023), knjiga poezije “Pasja kola” (Zagreb: VBZ, 2024) te analitička knjiga “Oscar Wilde izlazi iz zatvora ili vaša omiljena umjetnost zove se kritika” (2023). Stalno je zaposlena na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu.

Druga gošća je Katarina Ivče Farnell, po obrazovanju sociologinja i antropologinja, radnica je u nevladinom sektoru. Od 2018. do sredine 2023. vodila je Udrugu za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator i bila je direktorica Festivala prava djece, inkluzivnog filmskog festivala posvećenog dječjem stvaralaštvu. Autorica je projekta Filmom do senzibilizacije – novog koncepta podučavanja o različitostima i inkluziji koristeći filmsko stvaralaštvo. Zaposlena je kao voditeljica projekata u Forumu za slobodu odgoja. Dio radnog vijeka provela je radeći u marketinškoj agenciji, a od rane mladosti surađuje s raznim udrugama iz područja građanskog odgoja i obrazovanja.

Moderatorica Dorotea Šušak je izvršna direktorica Centra za ženske studije u Zagrebu. Diplomirala je Dramaturgiju na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Doktorandica je na poslijediplomskom studiju Znanosti o književnosti, teatrologije i dramatologije, filmologije, muzikologije i studija kulture pri Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te je edukantica realitetne psihoterapije i teorije izbora. Trostruka je laureatkinja nacionalne nagrade Marin Držić za najbolje dramske tekstove, Rektorove nagrade za umjetnički projekt, nagrade Radiofonton za radio dramski tekst, kao i nagrade HNK Mostar za najbolji, suvremeni dramski tekst. Njezina je poezija uvrštena u nekoliko različitih izdanja i regionalnih antologija. Potpisuje dramaturgiju i/ili režiju niza kazališnih i drugih umjetničkih projekata na nezavisnoj i institucionalnoj sceni u Hrvatskoj i regiji. Višegodišnja je aktivistkinja u polju socijalne dostupnosti i kvalitete obrazovanja te feminizma. Alumni je OSCE/ODIHR-ovog programa ‘Advocacy School on Gender and Politics’ te je članica američkog edukacijsko-zagovaračkog programa organizacije Vital Voices pod nazivom ‘Intergenerational Fellowship on Women, Peace and Security in South Central Europe’.
Urboglifi – množenje grada” je višemjesečni urbani program Bacača sjenki koji se nastavlja na našu dvadesetdvogodišnju praksu bavljenja gradom, njegovom materijalnom i nematerijalnom baštinom, čitanjem prostora i edukacije građana o resursnosti dijeljenih prostora. On je nastavak našeg promišljanja grada, arhitekture i umjetnosti u ozračju suvremenih kultura “drugim sredstvima” te poziv na suradnju, interakciju, dogovor i pristanak na “otvoreno polje razlika” kao nužan preduvjet aktivnog umjetničkog stvaralaštva. U temelju takvog promišljanja je ideja o nužnoj interdisciplinarnoj i polimedijskoj praksi te su-djelovanju s (mogućim) korisnicima-su-autorima te prakse.
„Urboglifi: Množenje grada“ se nastavlja u ponedjeljak 23. travnja na trgu Hrvatskih velikana, “otvorenim uredom” (od 9 h) kroz koje Bacači sjenki promišljaju grad i suživot “drugim sredstvima”, prije svega razgovorom i promatranjem, konstantnim dijalogom sa svima onima koji taj dijeljeni prostor ulice ili trga svrsishodno ili besmisleno koriste i osvajaju. Bacači uče o gradu urbanom stvaranju kroz svakodnevnicu i permanentni razgovor s građanima, s kojima razmjenjuju ideje i bilježe priče. Građani se pak upoznaju s praskom i teorijom i projektima Bacača sjenki te “otvoreni ured” postaje veleposlanstvo i proslava stvaralačkog suživota.
Podrška projektu: Grad Zagreb – Ured za kulturu i civilno društvo
Podrška Bacačima sjenki: Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Zaklada kultura nova, Hrvatski audiovizualni savez, Agencija za elektroničke medije i drugi.

Tagged as , ,





Search